Andreja Goropevšek - Ati, kje si?
- Ajda
- Dec 31, 2024
- 2 min read
Mali Andreji je bilo 10 let, ko se je cel njen svet postavil na glavo. PonesreÄil se je njen ati in njeno mamo pustil samo z Andrejo, njenim bratom in nekajmeseÄno dojenÄico. Razumljivo je, da so se ljudje veliko ukvarjali z druÅŸino, predvsem z mamo in vpraÅ¡anjem, kako bo zmogla sama. A na Andrejo so pozabili. In velika Äustva v malem telesu niso niÄ manjÅ¡a. V knjigi spremljamo prvoosebno izpoved avtoriÄinega doÅŸivljanja izgube oÄeta skozi iskreno preproste otroÅ¡ke oÄi. Polno boleÄine, zanikanja, negotovosti in neÅ¡tetih neodgovorjenih vpraÅ¡anj.

Ob svojem delu z otroki sem se ÅŸe veÄkrat sooÄila z otroÅ¡kimi Äustvi ob izgubi. Izgubi starÅ¡a, rejnika, starega starÅ¡a, celo hiÅ¡nega ljubljenÄka, ki je bil z otrokom celo njegovo ÅŸivljenje. Vsaka tovrstna izguba, Å¡e posebej, ko gre za osebo, ki je bila otroku zelo blizu, je za majhno otroÅ¡ko duÅ¡o naporna. Smrt ÅŸe za odrasle pomeni cel kup negotovosti in neodgovorjenih vpraÅ¡anj, za otroke pa Å¡e v toliko veÄji meri in povsem neskladno s tem so otroci v procesu ÅŸalovanja velikokrat pozabljeni.
Odrasli mnogokrat menijo, da bi bilo bolje, Äe se celotno zadevo s staliÅ¡Äa otroka kar malo preskoÄi. Da ga morda ni na pogreb, da se ne govori o smrti pokojnika ... In to je po mojem mnenju ena veÄjih napak, ki jo delamo odrasli v ÅŸelji, da bi zaÅ¡Äitili otroke pred dodatno boleÄino. Tudi avtorica v knjigi opisuje prav to - pozabljanje, da tudi otok opazuje, Äuti, doÅŸivlja. In ignoriranje njenih Äustev in njenega lastnega ÅŸalovanja.
Zdi se mi, da se za zgoraj omenjene prijeme odrasli odloÄamo, ker otroke in njihovo dojemanje smrti nehote podcenjujemo in zato je ta knjiga neprecenljive vrednosti za vse, ki se kdaj sreÄamo z otroki v tovrstni stiski in tudi za tiste, ki ste na ÅŸalost takÅ¡no situacijo doÅŸiveli sami. Zelo direktno in povsem otroÅ¡ko naivno prikaÅŸe ÅŸalovanje z vidika otroka in nam da krasen vpogled v njegove misli. Z branjem te knjige bomo laÅŸje razumeli, kaj otroci razmiÅ¡ljajo in kakÅ¡no obliko podpore bi potrebovali. Vsekakor knjiga, ki jo bom priporoÄila naprej.
Moja ocena: 5/5
LP Ajda


