- Ajda
šKnjige v svetu filma: Predlogi Mateja Patljaka
Matej Patljak je eno izmed imen, ki bi ga morali poznati vsi Slovenci, katerim je film in ta veja umetnosti na sploÅ”no blizu. Opazila sem ga, ko se je vztrajno pojavljal med vÅ”eÄki na moji Facebook strani, zato sem preÄekirala njegov profil in bila Äisto osupla. S kom vse se ni slikal, kje vse ni bil! Ko sem pri UrÅ”ki (booknjiga) prebrala Å”e intervju z njim (Link do intervjuja je na koncu bloga, res priporoÄam branje), sem se odloÄila, da ga povabim k sodelovanju pri devetem dnevu knjigoslastic. Pogovarjamo se namreÄ o filmih po knjižni predlogi in Mateja sem prosila za njegove predloge najboljÅ”ih takÅ”nih filmov. Matej je seveda dostavil veÄ kot to in poslal pravi mali esej o tem, ki je tako krasen, da ga seveda delim v celoti. Å e enkrat hvala Mateju Patljaku in vabljeni, da mu sledite na FB strani: https://www.facebook.com/Patljak.Matej.

Ajda me je poprosila, da napiŔem nekaj malega o filmih posnetih po knjigah. Seveda sem se z veseljem odzval povabilo, saj sila rad spremljam in prebiram njen blog.
Ko omenimo filmske adaptacije knjig verjetno veÄina, povsem upraviÄeno, najprej pomisli na klasike kot so: Äarovnik iz Oza (The Wizard of Oz, 1939; r. Victor Fleming po istoimenski knjigi L. Franka Bauma), Doktor Živago (Doctor Zhivago, 1965; r. David Lean po istoimenski knjigi Borisa Pasternaka), Boter 1 in 2 (The Godfather/1972 in The Godfather Part II/1974; r. Francis Ford Coppola po istoimenski knjigi Maria Puza), Izganjalec hudiÄa (The Exorcist, 1973; r. William Friedkin po istoimenski knjigi Williama Petra Blattyja), Let nad kukaviÄjim gnezdom (One Flew Over the Cuckoo's Nest, 1975; r. MiloÅ” Forman po istoimenski knjigi Kena Keseyja), Ko jagenjÄki obmolknejo (The Silence of the Lambs, 1991; r. Jonathan Demme po istoimenski knjigi Thomasa Harrisa), Schindlerjev seznam (Schindler's List, 1993; r. Steven Spielberg po knjigi "Schindler's Ark" Thomasa Keneallyja), Kaznilnica odreÅ”itve (The Shawshank Redemption, 1994; Frank Darabont po noveli Stephena Kinga "Rita Hayworth and the Shawshank Redemption") in trilogija filmov Gospodar prstanov (The Lord of the Rings trilogy, 2001-2003; r. Peter Jackson po istoimenski knjižni trilogiji J. R. R. Tolkiena). Vsi omenjeni filmski naslovi so bili v svojem letu izida, bodisi nominirani za oskarja za najboljÅ”i film (6) ali pa so slednjega tudi osvojili (6).

Kar se tiÄe knjig z najveÄ adaptacijami za veliko platno in male ekrane daleÄ pred vsemi kraljuje Drakula, Brama Stokerja, ki je dokazala, da je res nesmrtna s tem, ko je tako ali drugaÄe oživela že veÄ kot 65 krat (med najbolj znane igralce, ki so temu verjetno najbolj poznanemu grofu na svetu posodili svoj obraz sodijo: Max Schreck, Bela Lugosi, Christopher Lee, Frank Langella, Udo Kier, Gary Oldman, Leslie Nielsen in Claes Bang).

Matej s tremi Å”e živeÄimi najbolj znanimi igralci, ki so upodobili Drakulo.
Sledi Edgarjev Rice Burrougsov Tarzan, katerega miÅ”ice in vzklike smo lahko obÄudovali v skoraj 60 filmih v katerih je bil upodobljen od veÄ kot 20 razliÄnih igralcev (najbolj znan seveda ostaja 3-kratni olimpijski prvak in veÄ kot 60-kratni svetovni rekorder v plavanju Johnny Weissmüller). Peterico zakljuÄujejo NesreÄniki Victorja Hugoja (z nekaj veÄ kot 50 adaptacijami), BožiÄna pesem Charlesa Dickensa (okoli 50 uradnih adaptaciji; Äe pa bi priÅ”teli Å”e vse neuradne ā ko so si filmi izposodi zgolj element treh duhov (preteklosti, sedanjosti in prihodnosti) bi BožiÄna pesem bila pri Å”tevilo adaptaciji celo bok ob boku Drakuli) in Sherlock Holmes Sira Arthura Conana Doyla (z okoli 45. adaptacijami). Kot zanimivost nobeden od omenjenih približno 270 filmov ni bil nikoli nagrajen z oskarjem za najboljÅ”i film (kar namiguje na star rek kvantiteta ni (vedno) enako kvaliteta oz. najbolj priljubljeno ni nujno tudi najkvalitetnejÅ”e). Å e najbližje temu so bili NesreÄniki in to kar 2 krat. RazliÄica iz leta 1935 (Les MisĆ©rables, r. Richard Boleslawski) in razliÄica iz leta 2012 (Les MisĆ©rables, r. Tom Hooper).

Govorili smo že o kvaliteti in koliÄini, zato dajmo Å”e nekaj malega napisati o (finanÄni) uspeÅ”nosti filmov posnetih po knjigah, ki je in bo žal za filmske distributerje in studie vedno prvotnega pomena. Tukaj so pri vrhu seveda knjige z veÄimi nadaljevanji ali pa knjige, ki jim je uspelo zgraditi uspeÅ”no filmsko franÅ”izo. Med finanÄno najuspeÅ”nejÅ”imi filmi z veÄ nadaljevanji je daleÄ pred vsemi junak britanske pisateljice J. K. Rowling, Harry Potter, ki mu je uspelo s tem, ko je bila zadnja knjiga "Harry Potter in svetinje smrti" adaptirana v kar dva filma, da je imel nekaj Äasa celo 1 film veÄ kot knjig. 8 filmov je zaslužilo vrtoglavih 7.7 milijard $. Sledi James Bond literarni lik prav tako angleÅ”kega pisatelja Iana Fleminga (12 knjig in 2 zbirki kratkih zgodb), ki je z dosedanjimi 24. filmi zaslužil nekaj malega veÄ kot 7 milijard $. Trojico pa zaokrožuje Somrak saga (The Twilight Saga; 5 knjig in 5 filmov), ameriÅ”ke pisateljice Stephenie Meyer, ki v kinih ni samo zaslužila skoraj 3,5 milijarde $, ampak nam je dala tudi uspeÅ”na in vse kvalitetnejÅ”a mlada igralca Kristen Stewart in Roberta Pattinsona. Pa preidimo Å”e knjigam, ki so z eno samo izvirno knjigo zgradile celotno filmsko franÅ”izo. Na tretjem mestu je tukaj franÅ”iza Planet opic, ki je iz ene same knjige "La PlanĆØte des singes", francoskega avtorja Pierra Boulleja, dobila kar 8 filmov in s tem unovÄila 2.2 milijardi $. Druga je v tej družbi franÅ”iza Shrek, ki je, mnogi tega ne vedo, na podlagi prvotno ene otroÅ”ke slikanice Williama Steiga iz leta 1990 razvila kar 4 filme (Shrek 1-4, 2001-2010) in celo 1 t.i. spin-off film (Obuti maÄek, 2011) ter s tem zaslužila 3,5 milijarde $. Na prvem mestu v kategoriji zaÄetnikov franÅ”iz pa je prepriÄljivo filmska franÅ”iza Jurski park, ki je iz prvotno enega knjižnega naslova ameriÅ”kega pisatelja Michaela Crichtona iz leta 1990 (res je, da je kasneje sledilo Å”e nekaj nadaljevanj, ki pa so vsa izÅ”la daleÄ po in zaradi uspeha filmov in jih razen enega niti ni napisal Crichton sam) iztisnila 5 filmov, ki so po svetu zaslužili malo manj kot 5 milijard $.

Tako za konec pa sem za vas prihranil Å”e ÄeÅ”njo na vrhu torte. Po mojem mnenju najboljÅ”e filmske adaptacije knjig (ki pa niso vse ravno tudi najbolj poznane). Tukaj bi rad izpostavil predvsem naslove kot so: Zadnji samorog (The Last Unicorn, 1982; r. Arthur Rankin Jr. in Jules Bass po fantazijskem romanu "Poslednji samorog", Petra S. Beagla), Princesa nevesta (The Princess Bride, 1987; r. Rob Reiner po istoimenskem fantazijskem romanu Williama Goldmana), The Halloween Tree (1993; r. Mario Piluso po istoimenskem fantazijskem romanu Rayja Bradburyja), Ni prostora za starce (No Country for Old Men, 2007; r. brata Coen po kriminalnem romanu "Ni dežela za starce", Cormaca McCarthyja), Perzepolis (2007; r. Marjane Satrapi in Vincent Paronnaud po istoimenski avtobiografski grafiÄni noveli v Iranu rojene Francozinje Marjane Satrapi), Charliejev svet (The Perks of Being a Wallflower, 2012; po istoimsnkem romau odraÅ”Äanja Stephena Chboskyja; ki je ekranizacijo svoje knjige tudi sam oscenaril in režiral) ter Skriti faktorji (Hidden Figures, 2016; r. Theodore Melfi po istoimenski knjigi Margot Lee Shetterly).

Upam, da ste v temle mojem kratkem sprehodu skozi filmske adaptacije književnih del izvedeli kaj novega in predvsem naÅ”li kakÅ”en naslov, ki Å”e ga ne poznate. Pa prijetno gledanje in seveda tudi branje. Aja pa v komentarjih pa le sporoÄite tudi kakÅ”na vaÅ”a priporoÄila in zanimivosti.
PS. Z vami bi rad delil Å”e eno zanimivost, ki je nikakor nisem uspel stlaÄiti v nobeno od svojih kategorij/razdelkov tega sestavka. Zato pa obstaja pripis (PS). Torej ste vedeli, da je legendarni Alfred Hitchcock, da bi ohranil Å”okantni preobrat Psiha kot skrivnost, leta 1959, ko je istoimenska knjiga pisatelja Roberta Blocha izÅ”la, pokupil vse izdaje, ki jih je lahko dobil. No temu pa se reÄe potruditi se, da gledalci ne poznajo vsebine knjige in poslediÄno filma ter Å”e danes velja za nekaj unikatnega in enkratnega v zgodovini 7. umetnosti.

Res najlepÅ”a hvala Mateju za tale zapis! Izvedela sem veliko novega in verjamem, da vi tudi. Sedaj pa Å”e moj seznam najljubÅ”ih filmov, ki so nastali po knjižni predlogi. Najbrž mnogi od njih niso istoÄasno med najboljÅ”imi v smislu kvalitete, a vsekakor sem jih rada (veÄkrat pogledala). Kot boste videli, pri mnogih od teh filmov knjige nisem prebrala. NajveÄkrat zato, ker sem že prej videla film. Morda pa tudi te knjižne predloge Å”e pridejo na vrsto.
Psiho (1960) - vsekakor tudi eden mojih najljubÅ”ih filmov, izjemna predstava tako Anthonyja Perkinsa v glavni vlogi in seveda Alfreda Hitchcocka na režiserskem stolÄku. Knjige žal Å”e nisem prebrala; https://www.imdb.com/title/tt0054215/?ref_=fn_al_tt_1
Äarovnik iz Oza (1939) - to je film, ki se ga prvega spomnim iz otroÅ”tva. Vem, da mi je bil straÅ”ansko grozen, sploh tiste opice na kotalkah, a oÄitno je name naredil vtis. Äe bi bil moj brat punÄka, bi mu ime izbrala jaz in bil bi Doroteja, tako pa sem dobila namesto sestrice bratca, poleg njega pa Å”e dojenÄka - igraÄo, ki ji je bilo ime - DOROTEJA, itak. Stara sem bila tri leta. In sem hotela dat bratu ime po liku iz Äarovnika iz Oza. Hm. Tudi te knjige Å”e nisem prebrala, bi jo pa vsekakor rada imela v svoji zbirki. https://www.imdb.com/title/tt0032138/?ref_=fn_tt_tt_1
Ko jagenjÄki obmolknejo (1991) - Izjemna predstava Anthonyja Hopkinsa, zaslužen oskar. Nimam kaj drugega dodati. Razen to, da tudi te knjige nisem prebrala, jo pa imam na polici in Äaka. https://www.imdb.com/title/tt0102926/?ref_=fn_al_tt_1
Harry Potter franÅ”iza - Ima absolutno sentimentalno vrednost. Vseh osem filmov pogledam vsaj enkrat na leto, Å”e posebej v decembru. Dodajam link do prvega filma, Äeprav mi je bil morda najljubÅ”i tretji; Jetnik iz Azkabana ali pa Äisto zadnji, Svetinje smrti 2. del https://www.imdb.com/title/tt0241527/?ref_=fn_al_tt_1
A Christmas Carol (2009) - Od vseh adaptacij mi je res ljuba animirana verzija z Jimom Carryjem v glavni vlogi. Res Äudovita animacija, must watch za prazniÄne dni. Poleg tega je BožiÄni duh ena mojih najljubÅ”ih prazniÄnih knjih. https://www.imdb.com/title/tt1067106/?ref_=fn_al_tt_1
Dom gospodiÄne Peregrine za nenavadne otroke (2016) - Po prebranem prvem delu serije izpod peresa Ransoma Riggsa sem bila navduÅ”ena, ko je v kinematografe priÅ”el film poimenovan po prvi knjigi. Tim Burton je svoje delo odliÄno opravil, edino kar me zmoti pa je to, da je v filmu oÄitno povzeta zgodba vseh treh knjig, ki so prvotno izÅ”le. Zato je moje branje zaenkrat ostalo pri prvem delu, se bom pa upam kdaj lotila Å”e ostalih. https://www.imdb.com/title/tt1935859/?ref_=nv_sr_srsg_0
Divja (2014) - Ne glede na to, da si o avtorici knjige mislim vse možno, sploh po tem kar je o njej, oziroma o izkuÅ”nji, ki so jo z njo imeli ostali popotniki na PCT, povedal Jakob J. Kenda, je to film, ki sem ga gledala že najmanj desetkrat. Reese Witherspoon je paÄ odliÄna igralka in tudi tokrat ji je uspelo priÄarat vzduÅ”je v katerega paÄ padeÅ”. https://www.imdb.com/title/tt2305051/?ref_=fn_al_tt_1
Stoletnik, ki je splezal skozi okno in izginil (2013) - knjigo z istim naslovom sem dobila za darilo, ko sem film videla že najmanj 3x, zato je Å”e kar neprebrana, bi jo pa rada prebrala za zimski bingo, držite pesti. Te zgodbe se pa ne da opisati... Res je nekaj posebnega, za crknit smeÅ”na, prepletena z zgodovinskimi dogodki in osebami... Morate pogledat, Äe Å”e niste: https://www.imdb.com/title/tt2113681/?ref_=nv_sr_srsg_0
Cvetje v jeseni (1973) - Å e ena domaÄa klasika https://www.imdb.com/title/tt0069936/?ref_=fn_al_tt_1
Zbiralec kosti (1999) - film, posnet po eni mojih najljubÅ”ih knjig vseh Äasov, bi imel zagotovo Å”e prostor za izboljÅ”ave, a Denzel Washington v glavni vlogi vsekakor opravi svoje delo precej dobro. https://www.imdb.com/title/tt0145681/?ref_=fn_al_tt_1

Še enkrat hvala Mateju za sodelovanje. UrŔkin intervju z njim lahko preberete na spodnji povezavi: http://booknjiga.com/2020/11/15/intervju-12-matej-patljak-filmi-so-bili-zame-carobno-odkritje/.
Vi mi pa le sporoÄite, kateri so vaÅ”i najljubÅ”i filmi po knjižni predlogi.
LP Ajda